Lehké opevnění vz.37
Čs. opevnění 1935-1938 » Lehké opevnění vz.37
"Řopíky" měly zastavit nacistický útok
Lehké opevnění novějšího typu, vz.37.
Popis a komentář k fotografii: Na této ilustrační fotografii objekt lehkého opevnění z pevnostního areálu Slavonice. Nejčastěji stavěný typ A, tzn. s dvěma střílnami určené pro boční palbu, po jedné do každé strany. Na snímku levá boční střílna a z části zachycena i týlová strana pevnůstky se vstupem. Do fotografie ilustračne graficky červeně doplněné palebné vějíře zbraní pro boční palby. V levo-středové části fotografie je výrazně patrný navršený zához před objektem, který byl navršen před silnou čelní stěnou, vyplněn z lámaneho kamene uvnitř záhozu a pokryt zeminou. Tento zához zvyšoval ochranný účinek proti dělostřelbě nepřítele a prováděl se u všech typů lehkého opevnění vz.37. Jeho velikost a krytí záviselo na rozložení střílen i u jiných méně stavěných typů, kdy některé z nich měly palbu jedné zbraně také do předpolí, tzn. čelně proti směru útoku nepřítele.
Popis a komentář k fotografii: fotografie pořízena v současnosti, nedaleko Ostravy. Na fotografii část linie lehkého opevnění vz.37, kde jsou patrné dva pevnostní objekty v linii a třetí je skryt těsně za horizontem zemědělského pozemku. Do fotografie jsou pro ilustraci barevně dokresleny překrývající se palebné vějíře kulometných zbraní, které by v roce 1938 byly použity v případné obraně. Červené šipky označují předpokládaný směr útoku nepřítele. Z takto graficky doplněné fotografie je patrné, že útočící pěchota nebo tankové vojsko by se dostalo do křížové palvy obránců objektů na úrovni bočních střílen (grafické barevné vějíře na fotografii), mezi pevnůstkami. Právě z toho principu zasažení nepřítele boční palbou a minimální zranitelnost pevnůstek během dělostřelecké přípravy nepřítele před samotným útokem vycházel princip lehké (také těžké) čs. pevnostní linie. Svojí konstrukcí nejsilnější čelní stěny obrácené čelem k nepříteli jsou na fotografii ze současné doby již zarostlé stromy a keři.
Popis a komentář k fotografii: na fotografii interiér zrekonstruovaného objektu pevnostního areálu u obce Klášter. V popředí prostor spojovací chodbičky mezi střeleckými místnostmi s ručním ventilátorem pro výměnu vzduchu. Tento ventilátor byl standardním vybavením každé pevnůstky novějšího typu. Při ručním pohonu nasával čistý vzduch ze vstupní hodbičky, vháněl jej dovnitř řopíku, kde díky tomu vznikal mírný přetlak a zplodiny ze střelby byly vytlačovány tímto přetlakem přes střílny a ventilační otvory vně opevnění. Tento ventilační systém byla jedna z výrazných výhod oproti staršímu lehkému typu čs. opevnění, kde jakýkoli ventilační systém chyběl. Ventilátor byl montován do všech typů lehkého opevnění vz.37. Tyto ventilátory v drtivé většině dnes v zachovaných objektech chybí. Z velké většiny byly odmontovány sběrateli suvenýrů a nadšenci nebo byly odvezeny armádou. Jen vzácně dnes původní ventilátor v opušteném objektu najdete osazen.
Pozn. autora: z několika desítek zachovaných a opuštěných lehkých objektů, které jsem navštívil, jsem spatřil osazený původní ventilátor pouze v jednom jediném objektu (r.2014). Celkově jsou opuštěné dochované objekty velmi často "očesané" doslova od všeho co v nich nebylo kdysi dávno přibetonováno. ( viz. fotogalerie v databázi navštívených opevnění ).
Popis a komentář k fotografii: na historickém snímku mezi jednotlivými objekty vyhloubené polní opevnění v podobě zákopů. Polní postavení blízko pevnostních linií bylo vybudováno v mobilizačních dnech na mnoha místech, často včetně protipěchotních zátarasů, méně často i provizorní protitankové překážky.
(převzato: pevnostní areál Slavonice)
Popis a komentář k fotografii: terénní nerovnosti na snímku ze současnosti jsou dodnes dobře zachované pozůstatky polního opevnění nedaleko Nové Bytřice, které na tomto úseku zesilovaly linii řopíků.
Popis a komentář k fotografii: dobová fotografie lehkého objektu vz.37 s nedokončeným ochraným valem před čelní stěnou. Na této fotografii je pěkně zachycena obnažená rovnanina z lámaného kamene před čelní stěnou. V případě dokončení by byla zakryta navršením zeminy. To vše velmi výrazně snižovalo účinek případného přímého dělostřeleckého zásahu a umožňovalo maskování.
(převzato: pevnostní areál Slavonice)