Typ A
Čs. opevnění 1935-1938 » Lehké opevnění vz.37 » Typ A
Československé lehké opevnění vz.37, TYP A
System ventilace, periskopového pozorování okolí, použité pancéřové střílny a vchodová střílna mají skoro všechny typy lehkého opevnění vz.37 společné. Ostatní typy ( B, D a E) se liší počtem zbraní, orintací střelby a velikostí osádky.
Popis dalších typů na těchto stránkách bude vycházet z toho výchozího popisu typu A. Pro ilustraci doložen nákresy půdorysů a doloženy fotografiemi. Velmi vzacně stavěný typ C, který byl velmi zjednodušené konstrukce, zatím není součástí stránek.
Popis nákresu: na tomto schématu půdorysu je patrný celkový tvar pevnůstky, struktura jejího interiéru, úhly palebných vějířů z obou bočních střílen a orientace čelní stěny proti útoku nepřítele, který by směřoval v případě tohoto ilustračního schématu směrem od shora dolů. Na totožném schématu půdorysu níže jsou barevně zvýrazněny jednotlivé části a jejich popis. Zde je znázorněn typ A, tzv. 180, kde číslovka je hodnota sevření úhlu svírající okraje čelní stěny, tedy v tomto případě úhel 180°. běžně použité sevření úhlů bylo různé (např. 120 140, 160, ... 240.). Různé úhly u jednotlivých objektů byly projektovány na místě, při plánování výstavby jednotlivých pevnůstek. Záleželo na tvaru terénu a na směru navazujících sousedních objektů v obranné linii.
Popis nákresu: nákres výše je shodný s předchozím a je doplněn barevně zvýrazněnými jednotlivými částmi objektu a jejich popisy. Tento typ lehkého opevnění vz.37 (typ A) je výchozí na této části stránek pro popsání a nastínění smyslu principu pevnostní obrany čs. lehkého opevnění nového vzoru (vz.37). Ostatní typy tohoto opevnění, na této části stránek, při projektování r.1937 vycházely z tohoto "Áčka" konstrukcí jako celku. Liší se jen počtem vojáků osádky, počtem střílen a jejich orientací.
Popis fotografie: fotografie ze současnosti. Na snímku do současné doby zachovaný objekt lehkého opevnění. Pevnůstka je opuštěna, ponechána zubu času a neudržována. Zachována v podobě z poválečné reaktivace. Fotografie pořízena u Zátoně na Šumavě. Takovýchto opuštěných, často volně přístupných a nerekonstruovaných objektů lehkého opevnění, je možné nalézt v současnosti po celé ČR odhadem kolem tří tisíc. U této pevnůstky jsou patrné také záhozy týlových stěn, které byly navršené až v poválečném období, při reaktivaci lehkého opevnění na jihu a západě republiky.
Popis fotografie: snímek interiéru řopíku typu A, ze současné doby. Typický opuštěný a "vyrabovaný" dojem na člověka zanechají úplně prázdné prostory zachovaného, ale opuštěného lehkého opevnění po celém území bývalého Československa. Uvnitř se často nenachází nic z toho co šlo odmontovat nebo nebylo zabetonováno. Občas se stává, že člověk nalezne chatrné pozůstatky lapačů zplodin, držáky jiz chybějícího ventilátoru nebo někdy i orezlou vnitřní periskopovou trubici. Tento snímek je pořízen nedaleko městečka Chvalšiny, na Šumavě. Na stěnách se nedochovala původní vnitřní výdřeva a stěny jsou vybílené od poválečné reaktivace. Takto s vybílenými stěnami jsou opuštěné řopíky k vidění na celé jižní Moravě, v jižních a západních Čechách. Ve zbytku bývalé ČSR mají dochované pevnůstky interiéry většinou ještě v původním stavu, kde uvnitř není doslova vůbec nic (viz. fotogalerie oblasti Opava na těchto stránkách).
Popis fotografie: pevnůstka lehkého opevnění typu A zničena při likvidaci výbušninami v r.1939. Likvidace byla prováděna německou armádou po obsazení zbytku Čech a Moravy. Takto ničené bylo pouze opevnění na území protektorátu. V pohraničních oblastech bylo zachováno. Na snímku pořízeném v současnosti nedaleko Mladošovic na Českobudějovicku jsou vidět masivní betonové ruiny tak jak zůstaly po samotném odstřelu. Takto zničeno v troskách nebo úplně beze stopy zahlazeno bylo veškeré předválečné opevnění ve vnitrozemí Čech. Až na vzácné vyjímky. "hromady" takovýchto masivních betonových fragmentů najdete na mnoha místech v řadě za sebou, vzdálené několik set metrů od sebe. Pevnůstky byly německou armádou odstřelovány v celých řadách, jedna po druhé.